logo

فاوانا

خدمات زمینه‌های :
- پورتال‌های سازمانی
- سیستم های تجمیع شده درون سازمانی
- سامانه های تحت وب
- سیستم های مانیتورینگ و کنترل طراحی
- پیاده سازی سیستم های سخت افزاری هوشمند

فاوانا امیدوار است کاربری آسان در کنار امنیت بالا منجر به اعتلای سطح زندگی و به دنبال آن افزایش بهره وری و رضایمتندی بیشتر کاربران گردد.

info@favanaco.com
701 70 80 0990

Warning: A non-numeric value encountered in /home3/favanaco/public_html/wp-content/themes/startit/framework/modules/title/title-functions.php on line 446

تفاوت داده و اطلاعات

تفاوت داده و اطلاعات

داده‌ها و اطلاعات چه تفاوتی دارند؟

در زندگی روزمره، استفاده زیادی از واژه‌های داده و اطلاعات می‌شود. بسیاری از مردم به اشتباه می‌پندارند که داده با اطلاعات تفاوت ندارد و عموما این دو واژه را به جای هم استفاده می‌کنند. اما…

در زندگی روزمره، استفاده زیادی از واژه‌های داده و اطلاعات می‌شود. بسیاری از مردم به اشتباه می‌پندارند که داده با اطلاعات تفاوت ندارد و عموما این دو واژه را به جای هم استفاده می‌کنند. اما این دو واژه با توجه به موقعیت، معنا و کاربرد متفاوتی دارند. هم داده و هم اطلاعات نوعی دانش محسوب می‌شوند و یا وسیله‌ای برای دستیابی به دانش. داده(Data)  می‌تواند هر نوع از کاراکتر شامل متن، عدد، کلمه، صدا و تصویر باشد. داده‌ها عموما خام، دسته بندی و طبقه بندی نشده هستند و در صورتی که بخواهیم از آنها به صورت مستقیم استفاده کنیم عموما بی‌فایده خواهد بود. داده (Data) ورودی خام به حساب می‌آید و به خودی خود به جز موجودیت خاصی ندارد، بلکه پس از پردازش و مرتب سازی به خروجی معناداری تبدیل می‌شود.

download

بنابراین پس از طبقه بندی، دسته بندی و ساختاردهی به داده ها اطلاعات (Information) به وجود می‌آید. می‌توان از این داده‌ها برای تصمیم‌گیری و یا ایجاد دانش در مورد یک مقوله استفاده کرد. اطلاعات عموما برای کاربران مفهوم دارد و قابل استفاده می‌باشد، اطلاعات (Information) معمولاً ماحصلِ پردازش داده است و نتایج حاصل از پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها به عنوان اطلاعات تلقی می‌شوند.

 در حالت کلی اطلاعات و ورودی‌های خام را داده (Data) و نتایج حاصل از پردازش داده‌های خام را اطلاعات (Information)  می‌نامیم.

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت